SIK SORULAN SORULAR
Ne zamandır bu işi yapıyorsunuz?
2010'dan beri bu sektörde küçük çaplı hizmetler vermekteyiz. 2015 yılında kurumsallaşma yolunda adımlar attık ve işimizi büyüterek bu mutlu aileye sizler gibi değerli yeni müşterilerimizi katmak istedik.
Ücret iadeniz mevcut mu?
Domain, SSL ve Lisans hizmetleri gibi tedarik edilen ürünler haricinde sözleşmenin aksine bir durum gerçekleştiği veya mağduriyetinize karar verildiği taktirde ödeme yapılacak miktar belirlenerek tarafınıza iade edilir.
Başka telefon numarasından nasıl bakiye ekleyebilirim?
Öncelikle bakiye eklemek için müşteri paneline giriş yapın.(https://www.kodzer.com.tr/clientarea.php) Bu panelden ID ve Şifrenizi giriniz. Yukarıda bulunan 'Ödeme İşlemleri' bölümünden 'Bakiye Ekleyin' bölümüne tıklayın. Ardından gelen bölüme ne kadar para yüklemek istediğiğnizi yazın ve 'Banka Havalesi' seçeneğini seçin. Önünüze gelen ekrandan ödeme seçeneğini 'Mobil Ödeme(%15)' olarak seçin ve 'Ödeme Yap' butonuna tıklayın. Gelecek ekradan bilgileri girin ve bize ticket olarak ödeme yaptığınızı bildirin.
Sponsorluk hizmetiniz var mı?
Zaten yıllardır birçok kişiye sponsor olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Duyurularımızı ve forum konularını takip ederek sponsor dönemlerinde sizler de bu hizmetten faydalanabilirsiniz.
Teslimat süreniz nedir?
Havale hariç tüm ödeme yöntemlerinde otomasyon tarafından hizmetiniz anında aktive olur. Oyun ve ses sunucularında panel, tema, files vb. kurulumlar gerektiği için sunucu sayfalarındaki süreler içerisinde teslimat gerçekleşir.
Hangi yöntemlerle ödeme yapabiliriz?
Belirtilen banka hesap numaralarımıza Havale ile veya kredi kartı ve mobil ödeme sistemlerimizle ödemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.
Toplu alımlarda indirim mevcut mu?
Toplu alım indirimi alınacak ürüne göre değişiklik göstermekte olduğu için bizimle iletişime geçmeniz sizler için sağlıklı olacaktır.
Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
Web sitemiz üzerinde bulunan tüm alanlarda sizlere hizmet vermekteyiz. Ekstra bir hizmete ihtiyacınız olduğunda iletişime geçmeniz durumunda elimizden geldiğince sizlere yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.
Toplu alımlarda indirim mevcut mu?
Websitemiz üzerinde bulunan telefon numaramız üzerinden mesai saatleri içerisinde bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bunun yanında Canlı Destek üzerinden veya Destek sistemimizden talep oluşturarak bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.